IOTA ve Microsoft Arasında Yapılan Anlaşma Gerçek Değil

Sanal para kullanıcı topluluklarından spekülasyon söylentilerine şaka gibi bir cevap veren IOTA, Kasım ayında yapıkları açıklamanın tam tersini söyleyerek, Microsoft ile herhangi bir ortaklıklarının olmadığını açıkladı.

iota microsoft anlaşması

Amerika’nın Washington eyaletinin Redmond kentinde kurulan dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft’un, IOTA’nın sanal yazılım sektörüne hiçbir katkıda bulunmadıklarını ve aralarında en ufak bir bağ bile olmadığı anlamına gelmektedir. IOTA ile olan ilişkileri sorulduğunda Microsoft Sözcüsü The Next Web isimli internet sayfasına bu şekilde bir açıklama yapmış;

‘’IOTA bir Microsoft Azure müşterisidir ve geliştirecekleri yazılım satış projelerini Azure üstünde test ettikten sonra yayına sokacaklar’’

Azure, Microsoft’un sunmuş olduğu bir bulut depolama sistemi ve işlem platformudur. Kullanıcılar Azure servisi ile birlikte planlarını burada test edecekler. Bu da demek oluyor ki Azure’nin on binlerce müşterisinin arasına IOTA’da katılmış oldu.

IOTA ve Microsoft Konusunda Birçok Kişinin Şüpheleri Doğru Çıktı

Bununla beraber firmaların IOTA’nın Tangle teknolojisini kullanarak geliştirecekleri bir proje üzerinde çalıştıkları doğru gibi gözükmektedir, fakat resmi bir açıklama yapılmamış ve anlaşma için imzalar atılmamış. IOTA’nın kurucu ortaklarından Dominik Schiener, e-mail üstünden yaptığı bir bildirim ile bu karışıklığı çözmeye çalıştı.

iota microsoft anlaşması

‘’IOTA olarak hiçbir vakit teknolojimize katkı sağlayan firmaları ‘’ortağımız’’ olarak bildirmedik. Biz bu firmaları ‘’katılımcı’’ olarak belirtiyoruz’’

Bu şüpheli ortaklık bildirisinden sonra IOTA’nın piyasa değeri yaklaşık 4 katına çıktı. Coinmarketcap bilgilerine göre bildiriden önce 2,95 milyar dolarlık piyasa değeri olan IOTA, bildiriden sonra 13 milyar doların üstünde bir piyasa değerine sahip olarak 5. Sıraya yükselmiştir. Schiener’in açıklamalarına göre Microsoft ile yaptıkları toplantıyı tafsilatlı bir biçimde anlatmaya devam etti. Yapılan görüşmelerin amacının Tangle ve yazılım platformlarının kapasitelerini Microsoft’a göstermek gibi gözükmektedir.

‘’Microsoft’un pek çok değişik ofisi ile bağlantı halindeyiz. Hatta bugün Chicago’daki ofislerinde 2 toplantımız olacaktır. Perşembe günü ise Fransa’nın başkenti Paris’te bir başka toplantımız daha olacaktır.’’

Hava Durumu Sensörleri Hakkındaki Çelişkili Açıklamalar

Microsoft’un bürolarında yapılacak olan toplantılarda hava durumu sensörlerinin IOTA’nın paylaşımlı kayıt (ledger) teknolojisi ile nasıl çalıştırılacaklarını gösterecekler. Bu açıklamalara bakılırsa Microsoft’un katılımcı kimliğinin dışında başka bir görevi yok gibi gözükmektedir. Bu da ortaklık olmadığını göstermektedir.

Şüphe çekici bir biçimde IOTA’nın birkaç hafta öncesinde yaptığı basın toplantısında Microsoft’un bunu gerçekleştireceğini kesin bir şekilde söylemişti.

‘’Pek çok farklı endüstri ve piyasadan gelmekte olan firmalar projede yer almaktadır. Deutsche Telekom, Bosch, PwC, EWE, Microsoft, Accenture, Schneider Elektric, DNV GL, Orange ve daha fazlası dijital satış sektöründeki kurulumun bitmesinden sonra hava durumu sensöründen gelecek olan bilgileri satabileceklerdir.

Microsoft’a ki toplantıya benzer bir bizimde IOTA, farklı firmalarla da düşünce yönetimi sunumları ve testleri gerçekleştirmeyi planlıyor. Scheiner bu sonuçların çok kısa bir zaman sonra açıklanacağı bildirdi.

‘’Listede bulunmakta olan firmalar ile beraber bu tarz etkinlikler gerçekleştirmeye başladık ve testlerin sonuçlarını çok kısa bir zaman sonra açıklayacağız. Yazılım satış platformunun kullanıma sunması şimdilik sadece bir başlangıçtır. Birden fazla kademeli olan bu proje, birkaç hafta daha sürecektir.’’

IOTA En Başından Beri Şeffaf Olmalıydı

Her ne sebep ile olursa olsun, IOTA en baştan şeffaf olmalıydı ve kullanıcılarının güvenlerini kırmamalıydı. IOTA’dan ise aşağıdaki şekilde açıklama yapılmıştır.

iota coin

‘’IOTA olarak hiçbir vakit Microsoft ile ortaklık var ya da yapacağız şeklinde duyuru yapmadık. Microsoft’u her zaman katılımcı olarak nitelendirdik. Haber kaynaklarının yapmış olduğu ‘’IOTA Microsoft ile beraber yazılım platformu hazırlamaktadır’’ haberleri kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. IOTA olarak dünyanın en büyük firmaları ile birlikte çalışmaktayız ve amacımız bu platformu hep birlikte geliştirmektir. Microsoft ile olan iletişimize ve görüşmelerimize gelecek olursak; basın duyurusundan önce Microsoft’un ismini, yaptıkları bildirimleri ve logolarını kullanabilmek için resmi izin istedik ve aldık. Bununla beraber, Microsoft’tan aldığımız izin dahilinde bulunan öğeler dışında hiçbir duyuru yapmadık’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir