Ripple ve Suudi Arabistan Merkez Bankası Anlaşma Sağladı

Suudi Arabistan Merkez Bankası, Ripple ile bankalar arası transfer işlemlerini geliştirmek ve hızlandırmak adına anlaşma imzaladı. Bu sayede Suudi Arabistan Kraliyet Merkez Bankası,  Ripple’ın sağladığı xCurrent teknolojisiyle bankacılık faaliyetlerini geliştirmeyi planlıyor.

Ripple ile bugüne kadar bir çok banka anlaşmıştı fakat bir ülkenin merkez bankası ilk defa anlaşmış oldu. Bu çığır açan gelişmeyle birlikte Suudi Merkez Bankası’na bağlı diğer bankalar hem ülke içi, hem de uluslar arası para transferlerinde Ripple teknolojisiyle hem daha hızlı hem de şeffaf bir şekilde hizmet sunacaklar.

Ripple ve Suudi Arabistan Merkez Bankası Anlaştı

Ripple teknoloji olan xCurrent, bankalar tarafından kullanıldığında; alışıla gelmiş transfer yöntemleri geride bırakıp ayrıca ödeme yapma, alma gibi durumları günümüz teknolojisiyle birleştirmesi öngörülüyor. Örnek olarak ülkemizde bazı kurumlar için internet üzerinden fatura ödemek istediğimizde mesai saatleri içinde ödeyiniz gibi uyarılar almaktayız. Bu da iki sistemin birbirinden farklı teknolojide olduğu içindir. İnternet bankacılığına giriyoruz, havale yapabiliyoruz fakat söz konusu kurum bunu alamıyor. Ripple’ın teknolojisi bu durumlarda anlık ödeme yapma ve almayı kolaylaştırıp sistemlere kolayca entegre olabiliyor. Suudi Arabistan bu sistemi kullanarak bir pilot ülke oldu, diğer ülkeler de gün geçtikçe Suudi Arabistan’ı takip edeceğe benziyor.

Ripple ile anlaşma yapan Suudi Arabistan Merkez Bankası, banka müşterilerinin daha hızlı, şeffaf ve ucuz şekilde transfer yapabileceklerini paylaştı. Ayrıca banka yetkilileri ve çalışanlarına sistem hakkında yönetim programı ve eğitim sağlayacaklarını belirttiler.

Ripple ile Anlaşma Blockzincir Teknolojisine İlgiyi Arttırdı

Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın Ripple ile Anlaşması Blockzincir Teknolojisine İlgiyi Arttırdı

2017 senesinde İngiltere Merkez Bankası’nın Ripple araştırmasında sistemin güvenilir olduğu sonucunu açıklamışlardı. Ardından Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın xCurrent kullanımı için Ripple ile anlaşması Ripple coin’in piyasa değerini nasıl etkileyecek bilemiyoruz fakat, özellikle Arabistan’da kripto paraya olan ilgiyi bir hayli arttırdığı belirtilmekte.

Yaklaşık 100 adet finansal kurum geçtiğimiz sene Ripple teknolojisiyle anlaşmıştı, fakat bir ülkenin merkez bankasının bu teknolojiye geçmesi gerçekten büyük bir yenilik. Son günlerde kripto para borsalarında büyük bir değer kaybı oldu, fakat bu yazımızda paylaştığımız gibi gelişmeler gün geçtikçe artıyor ve kişilerin de kripto borsalara ilgi ve güveni de artıyor.

Siz de ripple satın almak istiyorsanız, fakat nasıl alınır bilmiyorsanız sitemizde sizler için oluşturduğumuz rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir