Bitcoin Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin, son zamanlarda adından sıkça bahsedilen bir konu olmasıyla beraber çoğu kişinin yeni duyduğu bir dijital para birimidir. En küçük birimi satoshi olan bu para birimi, Satoshi Nakamoto adlı bir kişi tarafından tasarlanmıştır ve başlarda deepweb adı verilen internetin karanlık dünyasında kullanılmaya başlanmıştır.

bitcoin güvenli mi? ne kadar güvenli?

Bitcoin Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin, blockchain adı verilen dağınık bir veritabanı kullanan bir sanal paradır. Bitcoin güvenliğini anlamak için blockchain kavramını açmamız gerekiyor. Blockchain, sadece kişiler arası işlem yapılmasını sağlayan ve bu işlemlerin takibini şifreli bir şekilde saklayan dağınık veritabanıdır. Bu sebeple de kırılması çok zor fakat imkânsız olmayan bir sistemdir. Herhangi bir merkeze veya hükümete bağlılığı bulunmamaktadır.

Başka bir yönden güvenliğine bakacak olursak, günümüzdeki parasal işlemleri düşündüğümüzde hatalı “yapılan bir işlemi geri almak” yapılabilir bir işlemdir. Ayrıca bir hesabın kime ait olduğunun bilgisi, bankaların bilgi sistemlerinde tutulmaktadır. Fakat bu durumlardan Bitcoin için bahsetmek maalesef imkânsızdır. Çünkü para transferi işlemi sadece iki kişi arasında olmaktadır ve para transferi gerçekleştikten sonra bir merkezle irtibat gibi bir durum söz konusu değildir. Bitcoin cüzdanınıza ait bilgiler de herhangi bir şekilde bir başkasının eline geçtiğinde veya bilgileri unuttuğunuzda hesabınızı geri almanızı sağlayacak herhangi bir merkez bulunmamaktadır.

bitcoin neden popüler oldu

Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Yukarıda da belirttiğim gibi öncelikle deepweb’de kullanılması ve deepweb’de yapılan işlemlerin yasa dışı işlemler olması sebebiyle tercih edilmeye başlanmıştı. Çünkü hem Bitcoin üreticileri hem de kullanıcıları tamamen anonim kullanıcılardır. Bu sayede popülerliği artan Bitcoin, zamanla bazı hükümetler tarafından kabul edilmesi ve yasal işlemlerde de kullanılabilirliği sayesinde daha da popüler olmaya başladı. Fakat halen daha yasal bir mevzuatı bulunmamaktadır.

piyasadaki bitcoin miktarı

Piyasadaki Bitcoin Miktarı

Bitcoin, arkasında yazılım olan bir dijital para olduğundan dolayı bir sınırı bulunmaktadır. Toplamda üretilebilecek Bitcoin, 21 milyon adettir. Fakat ilk başta tasarlanırken çok sağlam bir ileri görüşlülük örneği gösterilmiştir ve 1 Bitcoin = 100.000.000 satoshi olarak tasarlanmıştır. Bu sayede Bitcoin alışverişinde 0.000001 BTC gibi rakamlarla işlem yapmanız mümkün hale getirilmiştir.

Bitcoin madencileri tarafından çok ciddi elektrik kullanımına sebep olan yeni Bitcoinler üretilmektedir. Şuan piyasada 8 yıl boyunca 16 milyon Bitcoin üretildiği söylenmektedir. Piyasadaki Bitcoin miktarı arttıkça yeni Bitcoin üretimi de bu derece zorlaşmaktadır.

Özetle; Bitcoin günümüzde popülerliği gitgide artan ve ileride de kabul görecek bir para birimi olarak geçmektedir. Bazı alışveriş siteleri ve havayolu şirketleri gibi yasal işlemler için de kullanılmaya başlanması bunu daha da destekliyor. Fakat birçok otorite tarafından da sistemin bir gün beklentileri karşılamayacağı ve tabir yerindeyse patlayacağı söylenmektedir. Bu sebeple Bitcoin alınsa bile cüzdan hakkındaki bilgileri kesinlikle paylaşmamak ve yatırım olarak da temkinli davranmak gerekiyor.

KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir