IOTA ve Ripple Arasında Fark

Kriptolu para piyasasının en çok konuşulan iki ismi IOTA ve Ripple, her geçen gün milyonlarca yatırımcının, milyarlarca dolar değerinde işlemlerini sağlamaktadır. Bitcoin firmasının dünya çapında yaygınlık göstermesi ile beraber artık birçok irili ufaklı şirket, yatırımcılar bu sistemi değerlendirme olanaklarına sahip oldular. Aralarında ki farklara detaylı bir şekilde değinirsek;

  • Ripple, şu sıralar Dünya’nın en çok tercih edilen ikinci kriptolu para sistemidir. Kullanıcılarına çok daha hızlı para transferi sunar. Bu kapsamda IOTA, Bitcoin ve Ethereum’dan daha hızlı para transferi gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.
  • IOTA, özel olarak geliştirdiği Tangle sistemi ile %100 güvenilir para aktarımı sağlıyor. Siber saldırı veya hackerlerden nasibinizi almayacak, bu sistemle dilediğiniz tutar kadar para transferini güvenle yapabileceksiniz.
  • Ripple, dünya genelinde ki birçok banka tarafından tercih edilen bir sistemdir. IOTA ise Bosch gibi önemli firmalar ile ortak çalışmalar yürütmektedir.
  • Ripple’de para transferi için çok düşük ücretler alınırken (ortalama 1000 dolar için 30 cent gibi ücretler talep edilir), IOTA’da herhangi bir para transferine ücret alınmamaktadır.

ripple ve dünya bankaları

Ripple Dünya Bankalarında Tercih Edilen Bir Sistem

Bankalar arası para transferini daha az masraf ve daha hızlı bir şekilde sağlamak amacıyla Ripple’nin yaygınlaştığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak Ripple sisteminden yana tercih yapan kullanıcılar ve firmalar, Pazar paylarının ciddi anlamda yükselmesinden dolayı bu alanda ki yatırımları ile çok daha fazla kazanç elde edebildiler.

Piyasada önemli bir yer edinmek isteyenlerce öne çıkan bu sistem türü, günümüz standartlarında ki başarısı ile hep bir kademe daha yukarı seviyeler de yer almaktadır. İlk piyasaya girdiği dönemlerde Ethereum markasının arkasından gelirken, şimdilerde Bitcoin’in ardından en çok tercih edilen ikinci sistem olarak görülmektedir. Bu sebeple günümüzde Türk yatırımcılar da başta olmak üzere milyarlarca kişinin Ripple üzerinden yatırımları sağladığı bilinmektedir.

iota pazar payı

IOTA Pazar Payı Nedir?

IOTA, mazisi Bitcoin kadar eski bir sistem olsa da, 2017 yılının sonlarına doğru ismini duyurmayı başarmıştır. Bunda ki en önemli pay ise Bosch ile yaptıkları ortak çalışmalardır. Yakaladığı bu muhteşem başarısı ile kısa sürede pek çok kullanıcı tarafından önemsenen bir para birimi konumuna ulaşmıştır. Çok daha kısa sürede işlemler sağlamanız ve güvenilirliği daha üst kademelerde tutmanız, milyonlarca dolar değerinde ki yatırımların dahi en ufak bir risk grubu içerisinde yer almadan gerçekleşmesini sağlıyor. Buna bağlı olarak işlemleri sağlarken herhangi bir olumsuz etken ile karşılaşmayacaksınız.

Hem IOTA, hem de Ripple sınıfında gayet güvenilir ve öne çıkan sistemlerdir. Burada ki üst düzey başarıları ile beraber birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Para transferi hızı, daha düşük maliyetlerde aktarım sağlamak ve birinci sınıf güvenlik elde etmek adına bu iki para birimine de yönelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir