Kripto Para Piyasasında Ripple Çoşkusu

Ripple, 27.12.2017 tarihi itibari ile %20 artış ile 1,43 dolarlık rekor seviyesine ulaştı. Fakat 30.12.2017 tarihi itibariyle yeni bir rekor kırarak 2,44 seviyesine ulaştı. Bu rakama ulaşması ile birlikte en değerli kripto paralar sıralamasında Ethereum’u geçerek, 2.’liğe tırmandı. 30.12.2017 03.53 tarihinde piyasa değeri 95 milyar dolara çıktı.

ripple neden yükseliyor

Ripple neden yükseliyor?

Ripple’ın bu hızlı ve ansızın yükselişinin sebebi Japonya’dan gelen son dakika haberi ile gerçekleşti. Tokyo merkezli finansal hizmetler firması SBI Holdings ve ona bağlı olan SBI Ripple Asian’nın, bir kısım Japon kredi kartı firmaları ile blok zincir teknolojisini kullanmaları için bir iş birliği oluşturulması açıklaması ile Ripple yükselişe geçti.

Ripple ve SBI Holdings beraber SBI Ripple Asia isimli şirketi 2016 Ocak ayında kurdu. Yeni yapılacak iş birliğinde, Ripple’in katılım boyutunun ne olacağı bilinmemektedir.

Ripple Nedir?

Ripple nedir?

Ripple, bankalar, dijital varlık borsaları ve diğer finansal kuruluşlar için ödeme altyapısı geliştirmek için blok zincir altyapısını kullanan, merkezi San Francisco olan bir şirketin ismidir. Ağ müşterileri işlem yapmak için XRP kodu ile bilinen Ripple’i kullanmaktadır.

3 günde muazzam bir kazanç

Start-up, piyasadaki 100 milyar Ripple’in %61’ine sahiptir. Çarşamba günü başlayan yükseliş dalgası ile Çarşamba günü 87,23 milyar dolarlık değeri, şu an itibariyle 149 milyar doları geçmiştir. Start- up 3 gün içerisinde elinde bulundurduğu Ripple sanal para birimi 87,23 milyar dolardan 140 milyar dolara yükselerek 62 milyar dolarlık bir kazanç elde etti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Çarşamba günü CNBC’nin Squawk Alley’in programında yaptığı açıklamalarda, Ripple’in teknolojisinin tam olarak oturmasının hızlandırmak için ekosisteme yatırım yapacaklarını açıkladı.

Bitcoin değer kaybetmeye devam ediyor

Bitcoin, yılbaşı öncesi değer kaybederek, büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Şu an Bitcoin 14580 dolar civarında seyrediyor. Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimleri de yönünü aşağıya doğru çevirdi. Ethereum, Litecoin, IOTA, Dash gibi birçok sanal para değer kaybetti.

akbank ripple

Türkiye’de Akbank’ın girişimde bulunuyor

Ripple’in hazırladığı teknolojik altyapı sistemi üstünde Türkiye’de Akbank çalışmalarını sürdürüyor. Akbank’ın uluslararası para gönderim işlemlerinde, son teknolojiyi kullanan şeffaflık ve sürat arttırıp maliyetleri düşürmeyi başaran Ripple ile anlaşan ilk Türk bankası olduklarını açıklayan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Uluştaş, ‘’Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, San Francisco merkezli Ripple şirketinin çözüm partnerliğiyle hayata geçirdikleri blok zincir teknolojisi ile para gönderimi başarılı ve yenilik içeren oluşumlarımızın en önemli örneklerinden biridir. 2018 senesi içerisinde Ripple teknolojisini önce kurumsal müşterilerimiz sonrasında ise bireysel müşterilerimizin işlemlerinde kullanıma açacaklarını’’ belirtti. ‘’Yeni dönemde iş beraberliği yapmak için bazı olanakları araştırıyoruz ve hem ABD hem de dünyada öne çıkmış olan diğer ülkelerdeki finansal teknoloji firmaları ile sürekli kontak halindeyiz’’ diye konuştu

Tolga Ulutaş, blok zincir teknolojisi ile varlıkları en üst güvenlikte ve aracılara ihtiyaç kalmadan, açık bir ağ üstünden herkesin kullanımına sunduklarını anlatarak, blok zincir teknolojisi varlık nakillerinin bir aracıya gerek kalmadan gerçekleştirdiklerini, kayıtların değiştirilemeyecek ve geri alınamayacak bir ağ sistemi olduğu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir