American Express’ten Flaş Ripple Hamlesi

American Express, Credit Agricole, Cuallix ve Airwallex’den sonra Ripple’a katılan son firma oldu. Böylelikle, dünya çapındaki ödeme yöntemlerini geliştirmek isteyen Ripple ağı çok daha güçlü bir hale geldi. American Express, Ripple’in blok zincir sistemi üzerinden B2B (işten işe) ödemeleri yaparak, Ripple kullanan kişilere verdiği hizmeti daha da geliştirecek.

American Express FXIP ilk iş olarak Santander’in, İngiltere, Amerika ve Britanya arasında bir işlem merkezi kurmak için beraber çalışacaklar. Amerika, Britanya’nın en güçlü işlem ortağı olduğundan dolayı, Britanya piyasasında problemsiz bir şekilde işleyen dünya çapında bir ödeme sisteminin inşa edilmesi lazımdı ve American Express ile yapılan ortaklık ile bu eksikliği kapatmaya çalışacaklar.

ripple hızlı gönderim

Daha hızlı gönderim ve daha iyi hizmet

FXIP, kullanıcılarının yaptığı milletlerarası para gönderme işlemleri artık çok daha süratli bir şekilde yapılacak. Geleneksel ödeme işlem metotlarına karşılık, Ripple’in blok zincir alt yapısı ile oluştacağı ödeme işlemleri ile aracılar arasında iletişimi kolaylaştırmakta ve işlem durumu ile masrafının uçtan uca ve aynı zamanda görüntülenmesini sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, şirket işlemlerinin güvenliği de arttırılacaktır.

Santander American Express Ortaklığı

Santander – American Express Ortaklığı

FXIP’ın, Santander UK ile yaptığı ortaklık, American Express şirketine ödeme sistemlerini geliştirme olanağının yanı sıra Britanya piyasasında çok fazla söz hakkı olma şansını tanıyacaktır. Hem American Express hem de Santander UK ve Ripple kanatlarından, yapılan ortaklık ile alakalı olumlu açıklamalar yapıldı. Ripple CEO’su Brad Garlinhouse yaptığı bir açıklamada; ‘’Ripple, American Express ve Santander UK’yı ağına katarak, şirket kullanıcılarının uluslararası ödemeler de tecrübe ettiği problemleri çözmek için büyük bir yol kat etti. Geçmişte günlerce süren para transferleri artık eş zamanlı olarak yani anında yapılabilecektir. Bu büyük adıma rağmen, halen yolun çok başındayız. American Express FXIP kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabilmek için bu partnerliğin getireceği farklılığın yakız izleyicisi olacağız’’ dedi.

Ripple Ağı

Ripple ağına katılan şirketlerin sayısı hızla yükseliyor

En büyük üçüncü sanal para birimi konumundaki Ripple, oldukça popüler bir sene geçirmekte. Blok zincir teknolojisi ve sanal paralar, pek çok finans kurumu ve ödeme sağlayıcısının sektörü incelemesine sebep oldu. Bu potansiyeli fark eden Ripple’ın blok ağı RippleNet ise onlarca şirketin başvurması ile birlikte, ağına da katmış oldu. Bu şirketlerden bazıları; Credit Agricole, Bexs Banco, Cuallix, AirWallex, Cuencides Direct, dLocal, Rakbank, IFX, TransferGo, Krungsri’dir. Ripple ağına katılan son büyük şirket ise American Express’tir. Bunlara ek olarak Ripple’ın blok zincir altyapısını kullanan banka veya ödeme sağlayıcıları gibi değişik çalışmalara sahip finans şirketlerinin sayısı yüzü geçmiştir. Bu şirketler RippleNet ile beraber gerçek manada uluslararası bir ödeme deneyimine sahip olmakla beraber kullanıcılarına süratli, güvenli ve az masraflı uluslararası ödeme hizmeti sunmayı başarabilir.

ripple anında havale

Anında ödemelerden, en büyük havale hizmetine geçiş…

RippleNet’i kullanmakta olan firmalar, giderek büyümekte olan havaleler piyasasında söz hakkını elde etmeyi başardılar. Bexs Banco’dan Luiz Henrique Didir, mutluluğunu bu sözlerle açıkladı.

‘’ Brezilya’nın en iyi 10 Forex firmasından biri olarak, bankalarımızı Avrupa ve Asya’daki bankalara hızlı ve problemsiz bir biçimde bağlamak bizler için oldukça kıymetli. RippleNet ile sorunsuz bir şekilde süratli ve düşük işlem ücretine sahip ödemeler yapabilmekteyiz.’’

Diğer taraftan ise Cuallix, Ripple’ın para birimi olan XRP’nin likidite aracı biçiminde kullanılan xRapid’i kullanmaya başlayan ilk firma oldu.

ripple ödeme

Ticari ödemeler RippleNet’te daha basit

Ripple ağına katılan üye bankalar, birbirleri ile rahat bir şekilde iletişim kurup farklı ülkelerdeki çalışmalarını basitçe arttırabilmekte ve süratli bir biçimde ticari para gönderimleri yapabilmektedir. SEB’deki İşlem Hizmetleri Başkan’ı Paula da Silva, bu konu ile ilgili olarak; ‘’Ripple sayesinde kullanıcılarımız İsveç ve New York’taki SEB hesapları arasında anında transfer gerçekleştirmektedir. Bu çözüm yolunu, hizmet sunduğumuz bütün ülkelere göndermeyi düşünüyoruz’’ dedi.

Türk bankalarından biri olan Akbank’ında Ripple ağına katıldığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir