Ripple Özellikleri ve Avantajları

Ripple ağına dahil olan şirketler, düşük tutarlı satış ve şirket para transferleri gibi projeler geliştirebilmektedir. Şimdiye kadar birçok banka Ripple ağına katılarak hem küresel para transferlerini kolaylaştırdı hem de bu altyapı üzerinden projeler geliştirmeye çalıştı. Şu an dünyanın en büyük 50 bankasından yaklaşık 15 tanesi Ripple altyapısını kullanmaktadır. Akbank da Ripple’in ağına katılarak, blok zincir teknolojisine geçen ilk Türk bankası unvanını almıştır.

Ripple’ı diğer sanal para birimlerinden ayıran en büyük özelliği ise madenciliğinin (mining) olmamasıdır. Çalışma mekanizması bir şirket gibi olan Ripple, geliştiricilerinin blok zincir üstünden yaptığı ve belli bir miktarda olan (100,000,000,000) XRP tokeni ile çalışmaktadır. İşlemlerin sonunda kesilen XRP tutarı, sistem üzerinden silinmektedir. Kısacası işlem yapıldıkça piyasada bulunan XRP miktarı azalmaktadır. Ripple’ın çalışma sistemi şirket gibi olduğundan yani bir merkeze bağlı bulunduğundan dolayı, diğer sanal para birimlerinden ayıran en büyük özelliklerinden biridir.

ripple piyasa hacmi ve değeri

Ripple Piyasa Hacmi ve Değeri

Ripple, Aralık 2017’e kadar sanal para birimleri içinde 3. sırada yer almaktaydı. Aralık 2017’nin son haftasında şirket tarafından yapılan açıklamadan sonra ani bir yükselişe geçen Ripple, Ethereum’u da geçerek 2.’lik koltuğuna oturdu. Piyasada dolaşan XRP miktarı yaklaşık 38 milyarken Ripple’ın piyasadaki günlük işlem hacmi 150 milyon dolar civarındaydı. Yaşanan bu hızlı yükseliş ile birlikte Ripple’ın işlem hacmi 2-3 milyar dolarlara çıktı.

2017 Mayıs ayında 0,029 dolardan işlem gören Ripple, sıra dışı bir yükseliş ile mayıs ayı sonunda 0,42 dolara yükselerek yaklaşık %1000 artış sağladı. Haziran 2017’de ise 0,3 dolar civarında işlem görmüştür. Aralık ayına geldiğimizde Ripple 1,30 dolarda işlem görürken, 24 Aralık 2017’de Ripple tarafından yapılan bir açıklamadan sonra yükselişine devam ederek sadece 2 günde 2,79’lara kadar artış sağladı. Bu son yükselme ile birlikte piyasa değerini ise 107 milyar dolara kadar çıkardı. Bu aniden yaşanan astronomik yükselme Ripple, Ethereum’uda geçerek Bitcoin’den sonra en büyük kripto para birimi unvanını eline aldı. Ripple 02.01.2018 15.42 tarihi itibari ile 2,33 dolardan işlem görmekte, piyasa değeri 90,2 milyar dolar ve günlük işlem hacmi ise 2,3 milyar dolardır.

Ripple bu hızlı yükselmesi ve popüler olması ile Ripple ağına geçen banka sayılarının da yükselmesine sebep olmaktadır. Sanal paraların Ripple’i eklemesi ile birlikte erişimi artık çok daha basitleşmiştir. Bu gibi kolaylıkların ardından, Ripple’in dünya çapında kullanan kullanıcı sayısı da artmıştır. Tüm bunlar dikkate alındığı zaman Ripple’ın daha çok yükseleceği ve gelecekte de bu popülerliğinin devamının geleceği gözükmektedir.

ripple avantajları nedir

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Santander, American Express, UBS ve ülkemizden de Akbank gibi 100’den fazla büyük şirket ile uluslararası para ve transferlerini yönetmekte olan Ripple, blok zincir altyapısı ile son derece hızlı ve az işlem ücretleri ile global büyüklükte bir hizmet sunmaktadır. Ripple ile nereden ve nereye para transferi yaparsanız yapın, yaklaşık 4 saniyelik bir işlem hızı ile gerçekleşecektir. Ripple’in blok zincir teknolojisi ile saniye yaklaşık 1500 işlem gerçekleşebiliyor ve Ripple altyapısının Visa ile saniyede 50.000 işlem yapılabilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Şu an için 55 değişik CPU ağı üstünde çalışmalar yapan Ripple, uzun vade de Blockchain’i 3. Parti CPU’lara da açarak, diğer kripto para birimleri gibi merkeziyetsiz ağ yapısına geçmeyi planlıyor. Böylelikle Ripple’ın kendisi bile bloklar üstünde manipülasyon yapamayacağını kanıtlayarak, kullanıcılarının Ripple’a olan güvenlerinin artmasını planlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir