Bitcoin ve Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin, son yılların en gözde kripto para birimi ve bu sektörün kurucusudur. Son dönemde internet ve televizyon haberlerinde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile alakalı yüzlerce haber çıkmıştır. Bu haberlerin büyük bir kısmı kripto para birimlerinin hızlı yükselişleriyle ilgili olmuştur.

Kripto paraların arasında en çok tercih edilen ve işlem gören elbette Bitcoin’dir. En değerli kripto para birimleri sıralamasında Bitcoin’in ardından 2. Sırada Ethereum, 3. Sırada ise Ripple gelir.

Bitcoin üretmek için madencilik yapmak gerekir. Madencilik dendiği zaman direkt olarak aklımıza kömür yatakları gelse de artık madencilik (mining) işlemi, cihazların ram ve işlemci gücünden yararlanılarak sanal ortamda yapılmaktadır.

bitcoin gold nedir

Bitcoin Gold Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin’e sahip olan herkes yeni bir kripto para birimine sahip oldu. Bitcoin’in 2. Kez çatallaşmasından doğan bu yeni çıkan kripto para biriminin adı ise Bitcoin Gold. Bitcoin platformu üzerinde var olan 491,407 numaralı blok grubundan itibaren, başka bir alternatif para birimi piyasaya sürüldü. Bu da Bitcoin Gold olarak isimlendirildi. Bitcoin Gold kısaltması ise (BTG) olmaktadır. Bu yeni gelen para birimi BTG’nin, Bitcoin’den daha farklı hedefleri bulunuyor. Özellikle para madenciliği üretmek için kullanılan makinelerin artık kullanılmasını önlemek amacıyla ortaya çıkan BTG eski sistemi değiştirmek üzerine kurulmuş ve piyasaya o şekilde sunulmuş bir kripto para birimidir.

Bitcoin Gold’un 2 hedefi var. Bunlar:

  • Madenciliğin daha etkili olabilmesi için, çok güçlü olan maden makinelerinin (ASIC’ler) kullanılmasını engellemeyi planlıyor. Böylece madenciliğin yapılma tarzının da değişeceği anlamına gelmektedir.
  • İkincisi hedefi ise zamanla bu sisteme daha fazla kullanıcı çekmektir. Bu ürünleri sunan büyük şirketleri Bitcoin ağından çıkartmayı hedeflemektedir.

bitcoin gold nereden nasıl alınır

Bitcoin Gold Nereden Alınır?

Bitcoin Gold alım satım yapabilmek için bir kripto para borsasına ihtiyacınız olacak. Son dönemlerde çok sayıda kripto para borsaları piyasaya girdi. Bu borsalardan birini seçerken güvenilirliğine, işlem hacmi büyüklüğüne ve komisyon oranlarına bakmak gerekiyor. Bu borsalar arasında en yaygın ve en popülerlerinden birisi ise Binance’dır. Binance borsasından rahatlıkla Bitcoin Gold alım satım yapabilirsiniz.

bitcoin gold farkları

Bitcoin Gold ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin Gold önceden oluşturulacak şekilde bir ayarlama yapılarak tasarlandı. Yani bu durum kod açık kaynak yapılmadan önce oldu. Diğer bir durum ise Bitcoin Gold halka açık olarak lanse edilmeden önce çıkarılan toplam coinlerin yaklaşık olarak yüzde 1’i kadarı Bitcoin Gold geliştirici ekibine ödenmiştir. Bu gerekli dağıtım yapıldıktan sonra Bitcoin Gold ‘u geliştiren ekip söz verdiği gibi kısa sürede BTG’yi hayata geçirdi. Bitcoin satın almak, aslında bir nevi BTG satın almak ile eş değer nitelikte oldu. Nedeni ise tüm 1 Bitcoin sahibi olan kullanıcılar 1 Bitcoin Gold sahibi olacaklardı. Ancak Bitcoin sahibi olan kullanıcıların kolay biçimde Bitcoin Gold sahibi olması da biraz zor gözükmektedir. Bunun sebebine gelince, Bitcoin sahibi olan kişilerin Bitcoin Gold alabilmeleri için, ellerindeki Bitcoin’lerin, Bitcoin Gold’u destekleyen borsalarda olması gerekir. Ancak yeni kripto para birimi Bitcoin Gold, pek çok borsada henüz işlem görmemektedir. Yani Bitcoin olanların, Bitcoin Gold alabilmesi için aynı borsa da Bitcoin Gold adında yeni bir hesap cüzdanlarının da olması gerekiyor. Bundan dolayı da bu durum biraz zaman alacak gibi durmaktadır. Bitcoin Gold’u, 20 kripto para borsası destekleyeceklerini açıkladı. Diğer borsalarda da alım satım yapılabilmesi dediğimiz gibi biraz zaman alacak.

KategorilerBTG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir