Ripple Alınır mı?

Ripple 2012 yılında ortaya çıkmış olan bir dijital para birimidir. Ripple’ın, Bitcoin’den en temel farkı, Bitcoin açık madenciliği yapılabilen bir sistem iken ve herhangi bir merkezi yönetim sistemi yokken Ripple’da buna tam tersi bir durum vardır. Bir merkezi vardır ve açık madenciliği yapılamamaktadır.

Ripple alabileceğimiz global borsalar nelerdir ve Ripple’ın geleceği hakkında genel bir bilgilendirme yapmak istedik bu yazıda. Son dönemde kripto paraların meydana çıkması ile birlikte pek çok farklı para birimi piyasaya girdi. Özellikle kripto paraların piyasalara girmesi ile birlikte, kısa yoldan zengin olmak isteyenler için çok iyi bir fırsat oldu.

ripple bitcoin farkı nedir

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Yani Ripple dijital paraları Bitcoin’den ayıran en temel fark madenciliğinin yapılamıyor olması, bunun yanında merkezi bir sisteminin mevcut olmasıdır. Yani Ripple dışarıya daha kapalı bir sistemdir. Aslında bu da güvenilirlik ve istikrar açısında bir takım finans sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Yani finans sektörü istikrarı yakalamak için bu tür unsurlara her zaman öncelik tanımaktadır.

Peki ne oldu da bu Ripple dijital para sistemi ortaya çıktı diyebilirsiniz. Dijital paraları ortaya çıkaran en temel sebeplerden birisi, bankaların kullanıcılar arasındaki ve iş ilişkileri olan kişilerle arasında yaptığı ilişkilerde ciddi şekilde kesintilerde bulunuyor olması ve istenilen her saatte işlem yapılamıyor olması, işlemlerin geciktirilmesi gibi ihtiyaçlardan dolayı Ripple gibi bir dijital para sistemi ortaya çıkmıştır.

Ripple, Bitcoin gibi kim tarafından ortaya çıktığı belli olmayan yani üreticisi anonim değildir, belli bir merkezi vardır ve dışa kapalıdır. Bu Ripple’ı daha güvenli yapabilmektedir. Ripple para biriminin bunun yanında farklı devletlerle çalışacağından farklı hükümetlerin anayasal sistemlerini inceleyerek onların sistemlerine entegre olmaya çalışmaktadır. Bu da Ripple para sistemini daha farklı olarak sunmaktadır.

ripple'ın geleceği

Ripple’ın Geleceği

Günümüzdeki kripto paralar ve dijital paralara baktığımızda pek çoğunun herhangi bir merkezinin olmadığı özellikle BTC yani Bitcoin tarafında bu durumun hiçbir şekilde garanti edilmediğini buna rağmen ciddi rakamlara ulaştığını görebilmekteyiz. Ancak Ripple için durum biraz daha farklı, bu sistem tamamen kontrol altında tutulan ve belli bir merkezi olan bir sistem. Yani böylece sistem kontrol altında tutularak madenciliği de yapılamıyor. Buna rağmen çok uygun rakamlara hatta bedava denilebilecek türden kullanıcılar arasında para transferleri gerçekleşebilmektedir. Bizler de bu sistemin farkını iyi analiz edebilmeliyiz. Bence gelecekte bu sistem Bitcoin gibi sistemlerin de önüne geçebilme ihtimali mevcuttur, çünkü profesyoneller tarafından sisteme yön verilmektedir, Bitcoin şu an tamamen başı boş bir sektör halindedir, tamamen arz ve talep dengesi üzerinden fiyatının artması ve azalması şeklinde ilerlemektedir. Bu da piyasadaki değerinin ve kalıcılığı üzerinde ciddi şekilde bir fark yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir